Založ si blog

Absorbujme zlé a tvorme dobré.

Počas nášho života sa stretávame so zlými prejavmi ľudí, ktoré ubližujú. Ako na to reagovať? Máme v sebe dosť silnú tendenciu zlé správanie oplácať. Lepšie by však bolo toto zlé nejako stráviť a napriek všetkému tvoriť dobré. Možno sa to zdá absurdné ale má to logiku.

Otázka znie prečo existuje toľko zla a utrpenia na tomto svete? Tieto zlá a utrpenia vytvárajú ľudia ktorí tu žijú. Prečo tak robia? Verím tomu, že každý jeden má to svoje pádne a „oprávnené“ dôvody. To je však tá voda na mlyn kolesa utrpenia. Každým zlým skutkom len viac a viac poháňame toto koleso utrpenia. Nám sa zdá, že máme plné právo na pomstu a zlé konanie. Ale kolesu utrpenia je to jedno. Buď má viac sily na svoj pohon alebo menej. Buď vzniká menej alebo viac utrpenia. A zrejme sa zhodneme v tom, že čím viac si oplácame to zlé, tým viac toho zlého aj logicky vzniká.

Teraz koleso dobra. To sa bude viac točiť, len vtedy keď budeme konať viac dobra. Tomuto kolesu je jedno aké máme dôvody nekonať dobro, či konať zlo. Jednoducho ak nemá prílev sily dobrých skutkov, tak sa točí len veľmi slabo alebo vôbec. Predstavme si to aj tak, že niekomu pomôžem alebo sa správam voči nemu pekne. Ten človek zistí, že sa mu to páči a začne sa aj on správať voči svojmu okoliu, dajme tomu 50 ľudí. Týmto 50 sa to tiež zapáči a aj oni to zopakujú atď. Takto by sa to koleso dobra dosť rýchlo rozkrútilo – čo znamená že dobro by sa po svete rozšírilo.

Ježiš povedal: „Čo sejete, to zožnete!“ Čiže povedal, že existuje dokonalá Božia spravodlivosť, ktorá každému dá, to čo si zaslúži. Ale ľudia tomu nechcú veriť, lebo ten neviditeľný zákon nevidia, nepočujú, nevedia ho uchopiť. To však neznamená, že neexistuje. Pozorovať to môžeme na ľuďoch okolo nás, len to dosť dlho trvá, kým príde určité potrestanie alebo aj odmena. To však tiež má určite svoj nejaký dôvod o ktorom my nevieme. Povedzme si na rovinu, že ľudstvo síce vo vede pokročilo, ale tak či tak ešte mnohé veci nevieme a nechápeme.

Pozemské zákony sa dajú obísť, funguje podplácanie, známosti. Ak sa pozrieme na spravodlivosť napríklad na Slovensku je to katastrofa. Dlhoročné súdne spory, poškodený s tým má výdavky, stojí ho to kopu peňazí a energie a výsledok ešte nemusí byť v jeho prospech. Cirkev takisto nevyniká v spravodlivosti. Nevidia do jednotlivých dejov. Poskytujú odpustky, ktorých oprávnenosť je však pochybná. Toto je však voda na mlyn kolesa utrpenia, pretože keď toto ľudia vidia majú tendenciu brať „spravodlivosť“ do svojich rúk. Slovenské súdnictvo je biedne a cirkevníci zase odmietajú Ježišove: „Čo sejete, to zožnete!“, namiesto toho ľuďom ponúkajú odpustky.

Je však načase zamyslieť sa, že svojím konaním sme tiež súčasťou tohto sveta. To čo tvoríme je len 1/8 miliardtina celkového obrazu. Ale konanie všetkých drobných 8 miliárd čiastočiek je už vlastne plnohodnotným obrazom sveta. Možno bude na osoh trochu sa zaprieť, prekonať a neoplácať to zlé, ale tvoriť nové, dobré.

Páchateľ a obeť, nevedomosť a vedomosť.

24.05.2024

Stáva sa, že nejakí ľudia sa dostanú do situácie, kde trpia. Sme cítiace bytosti a mnohým je ľúto, že títo ľudia trpia. Aj ja som sa často zamýšľal nad tým, že aké to má niekto ťažké. Môže dôjsť dokonca k situácii, že sme z toho rozhorčení. Predstavme si však teraz 2 konkrétnych ľudí, jeden tomu druhému ubližuje – je páchateľ a druhý trpí od páchateľa [...]

Tvrdenie temna a tvrdenie Svetla.

22.05.2024

Sú také 2 základné teórie o našom živote a tomto svete: 1. Žijeme len teraz jediný krát Táto teória hovorí zhruba toto. Ducha nevidím ani záhrobný svet – takže neexistujú. Keď je len jeden tento život, tak načo prílišná prudéria a moralizovanie, treba si troška dopriať ako sa vraví a to na všetkých frontoch. Ak to inak nejde tak treba použiť aj nedovolené [...]

Ako robiť politickú kampaň v týchto pohnutých časoch.

18.05.2024

Oceňujem že všetky politické strany teraz utlmili svoju činnosť. To sa však dá len do určitého času. Aj keď je premiér v kritickom stave veci musia ísť ďalej. Blížia sa eurovoľby. Ako by mali politické strany kampaňovať? Je to jednoduché, moderátori to zvykli pripomínať. Treba hovoriť o svojich predstavách, víziách a riešeniach. U nás na Slovensku sa politika [...]

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

tbilisi, gruzínsko, protest

Gruzínsky parlament prelomil veto prezidentky k zákonu o zahraničných agentoch

28.05.2024 17:56

Prezidentka má teraz päť dní na to, aby zákon potvrdila. Ak tak neurobí, podpíše ho predseda parlamentu.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 575
Celková čítanosť: 1398590x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie