Založ si blog

Mesiáš a ľudia.

Židia túžobne očakávali Mesiáša. Jeho príchod ohlasovali proroci a ľudia mali najrôznejšie predstavy, čo sa bude diať keď príde – inkarnuje sa. Mnohí zrejme očakávali, že príde s veľkou mocou, podobne ako Mojžiš, ktorý ich mocou Stvoriteľovou vytrhol z rúk Egyptského faraóna. Čakali že ich Mesiáš vyslobodí z područia Rímskej ríše.

Najväčším darom však bolo, že im Mesiáš priniesol poznanie o tom ako funguje Stvorenie a ako treba žiť, aby sa človek dostal do Kráľovstva nebeského a mohol žiť večne v radosti. Ježiš hovoril: Ja a Otec sme jedno. To znamená, že prostredníctvom Mesiáša – Ježiša prišiel medzi nich Jahve – Boh – Stvoriteľ, ku ktorému sa modlili a ktorého meno vzývali. Mohli sa tešiť z jeho prítomnosti a spoznávať aký je Ten, ktorý sa o nich staral. Mesiáš vykonal mnoho dobrého hlavne medzi Židmi – uzdravoval najrôznejšie choroby, slepým vracal zrak a vyháňal démonov.

Najväčší problém vidím však v tom, že ľudia akoby očakávali, že Mesiáš všetko urobí za nich, že oni sami sa už veľmi namáhať nemusia. Do úplnej absurdnosti to doviedla kresťanská cirkev, ktorá vyhlásila dogmu o tom, že Mesiáš nás svojou krvou na kríži vykúpil z hriechov. Toto je fakt sila. Tento postoj otvára 2 veľmi zlé cesty. Jedna je, že to vyzerá akoby vraždiť čistých ľudí prinášalo prospech pre spoločnosť. A druhá zlá cesta je, že ľuďom to berie odhodlanie tvrdo na sebe pracovať, namáhať sa aby sa stali lepšími – išli tou úzkou cestou a mohli tak raz vojsť do Kráľovstva nebeského a žiť šťastný život vo večnosti.

Ja tu vidím nesprávny prístup mnohých Židov, predovšetkým židovskej cirkvi. Túžili aby ich Mesiáš oslobodil od Rímskej ríše, ale vo svojom úpadku si neuvedomili, že práve Rímska ríša tam garantovala určitý poriadok a nebyť nej, tak by zrejme vedení zákonníkmi a farizejmi Mesiáša zabili oveľa skôr.

Kresťanská cirkev vytvorila tiež veľmi nebezpečnú predstavu, že stačí uveriť, že Ježiš bol Boží syn – Mesiáš, že nás svojou krvou na kríži vykúpil zo všetkých hriechov a vstupenku do Kráľovstva nebeského máme „ISTÚ“!!! Zrejme išlo o naše minulé aj budúce hriechy a hriechy ľudí žijúcich v časoch Mesiáša až po ľudí žijúcich do konca sveta. A tie hriechy čo nám nestihol odňať Mesiáš, tak nám ako na bežiacom páse odpúšťa cirkev. Toto by som nazval absurdita na n-tú.

Mám pocit, že samotné temno by to lepšie nevymyslelo. Vytvára to pocit, že sa skutočne netreba nejako extra namáhať a stresovať sa, že všetko za nás urobí Mesiáš a cirkev. Ak by si však niekto dal tú námahu, že by si prečítal pasáže zo Starého zákona, zistil by, že ani vyvolený národ nebol ušetrený trestov keď sa odklonili od správneho spôsobu života. Aj keď sa modlili, obetovali Bohu a prosili ho aj tak po ich pochybeniach prišiel zaslúžený trest. Takže ja by som ľudí vystríhal od tej predstavy, že všetko za nich urobí Mesiáš alebo cirkev a oni si môžu robiť čo chcú. Radšej by som myslel na Desatoro a Ježišove podobenstvo o širokej a úzkej ceste.

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Krádeže áut USA - 2016

Zo závodu ukradli a predali súčiastky za trištvrte milióna eur, polícia obvinila šesť páchateľov

20.04.2024 15:18

V prípade preukázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Ctite si zmluvu, odkázal Dankovi Raši: Problémom je, že sa vidí ako nástupca Pellegriniho. Majerský počul hlasy o konci Dolinkovej

20.04.2024 13:07, aktualizované: 15:06

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371409x
Priemerná čítanosť článkov: 2432x

Autor blogu

Kategórie