Založ si blog

Diktátorský štýl komunikácie.

Myslím si, že by to bol pomerne veľký pokrok a tiež zvýšenie kvality života v našej krajine ak by sme sa naučili rešpektovať iné názory. V diskusiách v bežnom živote ale aj tu v internetových diskusiách totiž panuje veľká agresivita a brutálne presadzovanie svojho názoru. Nemyslím si, že to je správne. Berieme tým totiž ostatným ľuďom ich názor ich identitu, ich životný priestor. Ponižovať a urážať niekoho len preto, že má iný názor to nemôže vytvoriť nič dobré. Ľudia vyjadrujúci názor automaticky očakávajú, že ostatní s ním budú súhlasiť.

Naopak zdravá diskusia je podľa mňa taká, kde sa dáva všetkým zúčastneným priestor na vyjadrenie bez toho, že by sme ich urážali a ponižovali. Môžeme argumentovať presviedčať o svojej pravde, ale malo by sa to diať slušným spôsobom a treba počítať aj s tým, že nie každý bude s nami automaticky súhlasiť. Pripadá mi to akoby sme si až príliš osvojili diktátorský, autoritatívny štýl komunikácie. Možno je to tým, že sme žili 40 rokov v diktatúre a „správny“ bol len jeden názor.

Riziko diktátorského štýlu komunikácie je, že jeden názor sa stane dominantným určujúcim a všetky ostatné sú zatlačené do úzadia. Problém je však v tom, že ten dominantný názor nemusí byť ten najsprávnejší, ale len človek ktorý ho vyslovil je najsilnejší zo všetkých a najagresívnejší. Na základe toho sa formujú potom aj rôzne spoločenstvá aj celá spoločnosť.

Zdravá diskusia podľa mňa dáva životný priestor na názor aj oponentom a rešpektuje ich hoci majú iný názor. V takomto prostredí je oveľa väčšia šanca, že sa na mnohé problémy nájdu tie najlepšie riešenia a na mnohé otázky odpovede. V takomto prostredí je oveľa väčšia šanca, že budú napredovať rôzne spoločenstvá aj celá spoločnosť.

Ako zákonníci a farizeji Ježiša pranierovali.

18.07.2024

Zrejme sa každému vybavia úryvky z Biblie, kde zákonníci a farizeji chceli Ježiša verejne zdiskreditovať záludnými otázkami a tiež ako ho kritizovali. Ježiš toto všetko ustál, ale oni boli presvedčení, že nie je pravý Mesiáš a neprestávali s útokmi na neho. Kritizovali ho a osočovali, naschvál ho nazývali tesárov syn, aby dali najavo že je oproti nim laik. Prešlo cca [...]

Čo by ste dali za večný život?

16.07.2024

Podľa Abd-ru-shina Stvoriteľ od nás žiada, aby sme sa sami namáhali a hľadali pravdu aj cestu k Nemu. Za druhé od nás žiada vnútornú čistotu – to znamená zbaviť sa nenávisti, závisti, zlosti, promiskuity a podobne. Mladí ľudia veľmi na pozemskú smrť nemyslia, seniori sú k smrti bližšie preto predpokladám, že na smrť aj viac myslia. To však nijako mladých nemusí [...]

Kde udrú živly nemusí byť náhoda.

09.07.2024

Abd-ru-shin nám vysvetľuje, že bytosti prírody sú plne vo vôli Božej. Bytosti prírody udržiavajú vo stvorení krehkú rovnováhu. Takže je dosť pravdepodobné, že keď sú niekde ľudia, ktorí narušia túto rovnováhu napríklad svojou vnútornou nečistotou, zareagujú na to aj živly narušením rovnováhy. Môže dôjsť k prudkým lejakom, vetru a podobne. Ako sme to napríklad [...]

hoax

Slováci naleteli na hoax o zubných implantátoch zadarmo

25.07.2024 14:10

Národný bezpečnostný úrad ľuďom odporúča, aby na príspevky neklikali a nahlásili ich.

Olympijská dedina

Sme hladní, sťažovali sa športovci. Jedáleň v olympijskej dedine v Paríži musela zväčšiť porcie

25.07.2024 13:43

Jedáleň je s 3 300 miestami na sedenie je najväčšou reštauráciou na svete.

rokovanie vlády, Robert Fico,

KDH: Brusel dal správou o právnom štáte vysvedčenie Ficovej vláde. Len za mečiarizmu bolo horšie, tvrdí Vetrák

25.07.2024 13:23

Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch, podotkli kresťanskí demokrati.

Atentát v Moskve, výbuch auta, bomba v aute

Pár hodín od výbuchu v Moskve, bol v Turecku zatknutý hlavný podozrivý. Kamery zachytili, ako inštaluje bombu

25.07.2024 13:22

Rusko podozrivého identifikovalo ako 29-ročného ruského občana Jevgenija Serebrjakova a vzniesli voči nemu obvinenia.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 589
Celková čítanosť: 1436371x
Priemerná čítanosť článkov: 2439x

Autor blogu

Kategórie