Založ si blog

Diktátorský štýl komunikácie.

Myslím si, že by to bol pomerne veľký pokrok a tiež zvýšenie kvality života v našej krajine ak by sme sa naučili rešpektovať iné názory. V diskusiách v bežnom živote ale aj tu v internetových diskusiách totiž panuje veľká agresivita a brutálne presadzovanie svojho názoru. Nemyslím si, že to je správne. Berieme tým totiž ostatným ľuďom ich názor ich identitu, ich životný priestor. Ponižovať a urážať niekoho len preto, že má iný názor to nemôže vytvoriť nič dobré. Ľudia vyjadrujúci názor automaticky očakávajú, že ostatní s ním budú súhlasiť.

Naopak zdravá diskusia je podľa mňa taká, kde sa dáva všetkým zúčastneným priestor na vyjadrenie bez toho, že by sme ich urážali a ponižovali. Môžeme argumentovať presviedčať o svojej pravde, ale malo by sa to diať slušným spôsobom a treba počítať aj s tým, že nie každý bude s nami automaticky súhlasiť. Pripadá mi to akoby sme si až príliš osvojili diktátorský, autoritatívny štýl komunikácie. Možno je to tým, že sme žili 40 rokov v diktatúre a „správny“ bol len jeden názor.

Riziko diktátorského štýlu komunikácie je, že jeden názor sa stane dominantným určujúcim a všetky ostatné sú zatlačené do úzadia. Problém je však v tom, že ten dominantný názor nemusí byť ten najsprávnejší, ale len človek ktorý ho vyslovil je najsilnejší zo všetkých a najagresívnejší. Na základe toho sa formujú potom aj rôzne spoločenstvá aj celá spoločnosť.

Zdravá diskusia podľa mňa dáva životný priestor na názor aj oponentom a rešpektuje ich hoci majú iný názor. V takomto prostredí je oveľa väčšia šanca, že sa na mnohé problémy nájdu tie najlepšie riešenia a na mnohé otázky odpovede. V takomto prostredí je oveľa väčšia šanca, že budú napredovať rôzne spoločenstvá aj celá spoločnosť.

Odpykal si už národ slovenský svoju zlú karmu?

17.02.2024

Podľa môjho názoru keď má karmu jednotlivec, môžu mať karmu aj národy. Je to čisto len môj názor, ale logiku to dáva. Ak totiž zoberieme náš národ nech má 5 miliónov jednotlivcov (samozrejme v minulosti to bolo menej) a každý z týchto 5 miliónov jednotlivcov má svoju karmu. Keď dáme dokopy konanie týchto 5 miliónov ľudí a z ich konania vyplývajúce nevyhnutné [...]

Sláva Nemcom a nemčine.

17.02.2024

Dva krát zaznelo najsvätejšie slovo na tomto svete. Raz to bolo v Izraeli, vtedy Ježiš hovoreným slovom vysvetľoval veci nebeské a snažil sa tento národ priviesť na správnu cestu. Druhý-krát sa to udialo, keď Nemec Oskar Ernst Bernhardt pod menom Abd-ru-shin začal uverejňovať duchovné prednášky. Tieto následne zoskupil a vzniklo dielo Vo svetle pravdy. Hoci bol Ježiš syn [...]

Mená národov: Nemci a Slováci.

15.02.2024

Neviem či ste niekedy rozmýšľali ako vznikli mená nemeckého a slovenského národa. Mňa to už dlhšiu dobu zamestnáva, pretože všetko má svoj dôvod a príčinu. A práve pri Nemcoch a Slovákoch ide o úplné protiklady. Slováci – predpokladám, že pomenovanie nášho národa vzniklo kedysi veľmi dávno. Príčinou tohto názvu môže byť podľa môjho názoru, to že my sme [...]

parlament, PVV, rokovanie, Robert Fico, Peter Pellegrini, Milan Majerský, Tomáš Taraba

Smutná vizitka NAKA a ÚŠP, uviedol ku Kuciakovi Taraba. Prokurátori sa ohradili

21.02.2024 23:25

ÚŠP v reakcii na ministrove vyjadrenia pripomenul, že obžaloba bola podaná len o niečo viac ako rok a pol po vražde dvojice.

gaza

Šéf WHO: Z Gazy je zóna smrti, situácia je nehumánna. V akom svete to žijeme?

21.02.2024 22:57

Potrebujeme prímerie. Potrebujeme prepustiť rukojemníkov. Ľudskosť musí zvíťaziť, uviedol Tedros.

Marko Rupnik

Svätá trojica inak a porno na duševný rast. Mníšky zverejnili podrobnosti o zneužívaní slovinským kňazom

21.02.2024 22:18

Vatikán aj jezuitský rád vnímali Rupnikov prípad veľmi citlivo. Pápež František je totiž jezuita.

SR Vrátna lyžovačka jarné prázdniny crtur ZAX

Slovensko zažíva extrémne dlhú sériu veľmi teplých dní. SHMÚ varuje pred vetrom

21.02.2024 19:12, aktualizované: 20:28

Podľa meteorológov je vysoko pravdepodobné, že vo štvrtok padne nový rekord.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 550
Celková čítanosť: 1341488x
Priemerná čítanosť článkov: 2439x

Autor blogu

Kategórie