Založ si blog

Cirkevní hodnostári ako vediete veriacich?

Cirkevní hodnostári čo sa týka odpustenia, vy sa nemôžete rovnať Ježišovi. Medzi ním a vami sú 2 veľké rozdiely. Ježiš videl do človeka a len keď sa v tom človeku niečo udialo, že si svoju vinu odpykal alebo sa dostatočne vnútorne zmenil len tým konkrétnym ľuďom povedal Ježiš odpúšťajú sa ti tvoje hriechy. Nemáme záznamy, že by Ježiš celým davom povedal vaše hriechy sa odpúšťajú. A druhý veľký rozdiel medzi vami a Ježišom je, že on a Otec boli jedno. Aj to ešte často Ježiš zdôrazňoval, že všetko čo činí, činí len z moci a vôle Otca.

Takže ja osobne neverím v nejaké hromadné odpustky a zvlášť ľahko získané za odrapotanie nejakých modlitieb. Pretože podľa Ježišovho „čo sejete, to zožnete!“, by bolo vhodnejšie upozorniť veriacich, aby keď urobili niečo zlé, boli pripravení na úrodu svojich zlých skutkov. Aby naozaj úprimne oľutovali, čo spravili a s pokorou prijali trest ako niečo čo si zaslúžia. Dobrými skutkami a dobrým správaním môžu akurát tak zmierniť spätné účinky svojich zlých skutkov.

Ďalej sa pýtam kto a kedy ustanovil cirkevných hodnostárov za vševediacich? Pretože máme tu cirkevné dogmy a niektoré striktné výklady. Je možné, že v stredoveku keď mala cirkev obrovskú moc, tak skĺzla do týchto radikálnych myšlienok a postojov. Ale je to správne, kázal im niekto vytvoriť dogmy? Kedysi za nedodržiavanie dogiem upaľovali. Ale dnes to vyzerá, že dogmy sú ako olovená guľa na nohe veriaceho. Niekto v cirkvi sa aj zamýšľa nad tým, že ich predchodcovia nemohli byť neomylní aj keď sedeli na pápežskom stolci?

Vedec si prizná chybu aj keď ťažko a pod váhou argumentov. Ale je šanca, že cirkevný dogmatik si niekedy prizná chybu alebo že uznajú, že ich predchodcovia nemohli byť neomylní? Svoju omylnosť cirkevní hodnostári jasne dokázali pri odmietaní teórie, že zem je guľatá a točí sa, že obieha okolo slnka. Takže toto je nespochybniteľný fakt, že cirkevní hodnostári nie sú neomylní.

Cirkevní hodnostári nemali by nabádať k slepej viere a duchovnej lenivosti. Radšej nech veriacich povzbudia, aby aj oni sami sa namáhali a skúmali písma. Pretože kňaz nemôže všetko urobiť za veriaceho, to je mylná predstava. Každý sám sa musí namáhať inak jeho viera nikdy nebude živá. Každý sám má skúmať svojím citom a svojím rozumom čo je pravda ako veci fungujú. Veď každý z nás dostal cítenie a vnímanie, aby každý mohol spoznávať stvorenie a svojho Pána. V tomto nikto nebol ukrátený.

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Podpredsedovia alebo Šutaj Eštok. Nový šéf Hlasu bude známy na prelome mája a júna

20.04.2024 13:07, aktualizované: 13:40

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371237x
Priemerná čítanosť článkov: 2431x

Autor blogu

Kategórie