Keď si človek trochu vypije na tom hádam nie je nič zlé. U nás na Slovensku sa však v mnohých prípadoch slope – pije o preteky. Kto viac vypije ten je väčší frajer. Toto však podľa mňa nie je zdravý jav. Je mnoho ľudí ktorí si, po niekoľkoročnom holdovaní takýmto alkoholovým pretekom, poškodia zdravie alebo aj umierajú.
Našiel som tu nejaké štatistiky napr. podľa klinického psychológa z Univerzity Komenského Antona Heretika 10 až 12 percent populácie SR tvoria závislí od alkoholu, ktorí nedokážu užívanie zastaviť a ich fyzické i psychické zdravie býva vážne poškodené (2013). V rokoch 1993 – 1994 na následky nadmerného pitia a alkoholizmu zomrelo 3 800 osôb, čo predstavuje 8% všetkých úmrtí a toto číslo sa zrejme veľmi nezmenilo. Liečených od závislosti na alkohole v roku 2000 bolo na Slovensku 9105 pacientov.
Tím z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekérskej fakulty UK v Martine (JLF UK) preskúmal údaje z vyše 14-tisíc pitiev vykonaných za ostatných 20 rokov. Z nich až v 2317 prípadoch – čiže približne šestine – odhalili ťažký stupeň opitosti, čiže viac ako 2 promile alkoholu v krvi. Išlo o predčasné a násilné úmrtia v súvislosti s požitím alkoholu.
Problém vidím v tom, že alkohol až príliš tolerujeme. Je ponúkaný už malým deťom, aby ochutnali a náhodou o niečo neprišli. Dlhoročné nadmerné pitie dáva vysoký predpoklad vzniku závislosti a poškodenia zdravia. Takýto človek už nie je ani pre spoločnosť taký užitočný, ale hlavne stráca svoj vlastný život. Doslova sa z pána stáva otrok. Ak som to dobre vyrátal tak cca 1900 ľudí umrie ročne na následky nadmerného požívania alkoholu. Myslím si každého jedného je škoda, mohli prežiť dlhší a plnohodnotný život a robiť radosť svojim blízkym, stačí keby pili s mierou a nie o preteky.
Abd-ru-shin dokonca píše, že alkoholici ani po smrti nemajú pokoj a ich duše majú aj v záhrobí s touto závislosťou problém. Pokiaľ nad touto závislosťou nezvíťazia zostávajú pripútaní k zemi, k miestam kde sa pije a ľuďom ktorí pijú.
Celá debata | RSS tejto debaty