Založ si blog

Štát musí diktovať študijné odbory

Podľa mňa by štát mal vedieť ktoré profesie a v akom množstve potrebujeme dnes. Koľko a akých profesií budeme potrebovať o 1, 5 či 10  rokov. Verím tomu, že sa tým niekto zaoberá a že existujú analýzy. Ak nie treba ich vypracovať. A podľa týchto analýz  by mal štát  formovať študijné odbory.

Jednoducho povedané školy vidia v prvom rade seba, svoju existenciu oni neriešia národohospodársku politiku štátu a to deformuje prostredie.  Niektorých profesií je nadbytok a druhých nedostatok.

Apelujem týmto na vedenie štátu aj súčasného premiéra Pellegriniho, ktorý predtým pôsobil na ministerstve školstva, aby začali robiť rázne kroky. Viem, že zmeny sa robia ťažko a niekde to určite aj zabolí. Ale štát by mal byť v tomto tvrdší, jedine pohľad zhora je správny. V ideálnom prípade si to predstavujem tak, že si štát určí aké profesie a koľko miest v daných profesiách finančne podporí.

Samozrejme, že sa to nedá zo dňa na deň a je nutná príprava. Ale niečo s tým treba robiť, lebo o pár rokov nás možno nebude mať kto liečiť alebo nedostatok IT odborníkov bude alebo aj mnoho iných profesií môže byť málo. A potom budeme počúvať len to, že nás môžu zachrániť len cudzinci – migranti, keď už bude systém kolabovať.

Demokracia bude zachovaná, každý si bude môcť zvoliť študijný odbor aký chce, len počet miest bude limitovaný a zase na iné študijné odbory by mal štát začať mladých pripravovať už na základnej škole a doslova ich lákať a tieto potrebné študijné odbory rozširovať. Súkromné školy tu budú naďalej a tí čo budú chcieť študovať určitú profesiu aj keď bude už nadbytočná kľudne môžu len si za to zaplatia z vlastného.

Štát by sa mal podľa mňa správať ako úspešná moderná firma, ktorá nesmeruje do krachu. Predstavte si, že by súkromná firma platila peniaze za také školenie svojich zamestnancov, ktoré oni vo firme nikdy nevyužijú a neskôr sa budú musieť opäť preškoliť na prácu, ktorú bude firma potrebovať. Veď toto je úplne absurdné, neefektívne, je to plytvanie s peniazmi a hazard s budúcnosťou.

Ľudstvo a zborený most k Svetlu.

03.03.2024

O významnej úlohe žien a zhubnom konaní väčšiny ľudstva píše Abd-ru-shin nasledovné: „Tak je človek vo svojom nesprávnom pôsobení, ktoré sa ukázalo v tomto stvorení ako brzdiace, rušivé a trvale škodlivé, dnes nakoniec opovrhovaný vlastnou vinou pre svoje smiešne chcenie vedieť všetko lepšie. Svoje odvrhnutie si tvrdošijne sám vynútil, keďže sa urobil [...]

Sila svedomia.

29.02.2024

Predstavte si človeka, ktorého nahovoria na krádež alebo niekomu ublížiť, s tým že „sa to nikto nedozvie“. Alebo si predstavme ženu, ktorú nahovoria, aby si zarobila sexom. Keby aj došlo k tomu, že o týchto veciach sa naozaj nikto nikdy nedozvie, minimálne 1 človek to vždy vie – ten čo to spáchal. Náš vnútorný hlas nás často v takých prípadoch mučí a neustále [...]

Slovensko – Bohorúhačský národ.

25.02.2024

Táto neresť sa v našom národe veľmi rozmohla. Meno Stvoriteľove berú nadarmo muži, ženy dokonca aj deti. Veľmi zlé je podľa mňa to, že meno Stvoriteľove sa používa dokonca ako nadávka. Teraz zapojte svoj cit aj rozum. Ak neexistuje Boh má zmysel brať toto Jeho meno nadarmo? V podstate je to absurdita používať meno niekoho kto neexistuje. Ale ak Stvoriteľ naopak existuje a [...]

komár, malária, anopheles fenestus

Podľa zdravotníkov je málo pravdepodobné, že by tigrované komáre v SR šírili dengue či Ziku

05.03.2024 16:03

Základom prevencie je nevytvárať vo svojom okolí podmienky pre liahnutie komárov a predchádzať ich poštípaniu.

gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc

Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

05.03.2024 15:42

Letecky je však podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:50

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 553
Celková čítanosť: 1348015x
Priemerná čítanosť článkov: 2438x

Autor blogu

Kategórie