Založ si blog

Sila a význam petície

            Elektronickú petíciu vnímam v dnešnej dobe ako skvelý nástroj na presadzovanie vôle ľudu. Je oveľa ľahšie ako kedykoľvek v minulosti vďaka internetu komunikovať s veľkým počtom ľudí a dohodnúť sa na nejakých opatreniach. Pritom si ju môžme formulovať, rozposielať a potvrdzovať z pohodlia a súkromia domova. Vidím v tom obrovský potenciál, ktorý je však zatiaľ mizivo využívaný.

           

           Jeden technický problém vidím v tom, ako ju správne sformulovať aby s jej znením súhlasil, čo najväčší počet ľudí a aby bola vykonateľná a pre občanov prospešná. Toto by sa mohlo riešiť tak, že sa uvedie základná myšlienka a potom viacero variant ako by to mohlo byť sformulované. Záujemcovia o danú problematiku by potom mohli dať svoj hlas tomu konkrétnemu zneniu, ktorý sa mu najviac pozdáva, prípadne navrhnúť malé zmeny  a varianta ktorá získa najviac hlasov sa stane obsahom našej petície. Tak zamedzíme stádovému efektu a rozhodne reálna väčšina.

           

            Ak si myslíte, že je to len zbytočné mrhanie časom podľa mňa sa veľmi mýlite. Pretože ak takúto petíciu podpíše 200-300 tisíc ľudí má to už reálnu silu a váhu. Samozrejme vláda nás môže s našou iniciatívou vysmiať, lenže to neznamená koniec. Blížia sa voľby a my môžeme s našou požiadavkou osloviť iné politické strany a sľúbiť im podporu ak budú presadzovať naše požiadavky spísané v petícii. Tak napr. petíciou s rómskou problematikou môžme osloviť pravicové strany alebo národniarov lebo by to mohla byť ich agenda a za nás by presadzovali naše požiadavky.

 

            Tu by sme sa však mohli čiastočne rozdrobiť, ale efekt by nemusel byť aj tak taký zlý. Došlo by k opačnému garde, keď prvotne nesľubuje politická strana, ale priamo ľudia si vyžiadajú čo treba presadzovať. Mohlo by to byť celkom zaujímavé, hlavne z hľadiska, že dobre sformulovanú petíciu týkajúcu sa rómskeho problému by mohlo podpísať aj milión ľudí. Tu aj pri určitej rozdrobenosti, by bol tlak veľký. Lebo keby hlavný prúd hlasov od voličov smeroval aj k povedzme 3 politickým stranám, všetky 3 by museli mať našu požiadavku zakomponovanú vo svojom programe. Takže vlastne samotná účinnosť by sa nemusela výrazne oslabiť aj keď podporíme napr. 3 politické strany lebo každá predsa bude mať v programe naše požiadavky.

 

            Keby sa nám táto možnosť nepozdávala, môžme si vybrať zástupcov spomedzi seba dať im potrebné podpisy na vytvorenie politickej strany a podporiť vo voľbách týchto ľudí, ktorí by pretláčali naše požiadavky v parlamente. Ak je cca 4 mil. voličov a účasť v parmentných voľbách cca  60% -ná, znamenalo by to, že do parlamentu sa dostane strana ktorá získa nad 5%, to znamená viac ako 120.000 hlasov.  Matematika nepustí, pýtam sa oprávnene je toto nereálne. Povedal by som, že ani nie a išlo by to aj bez miliónovej kampane. Len by sme si museli dať pozor, aby sme vybrali tých správnych ľudí.

Prepočet:            4 mil. voličov  x 0,60 = 2,4 mil x 0,05 = 120.000 voličov

 

            Ja na to pozerám takto a preto vnímam elektornickú petíciu ako veľmi silný nástroj v rukách občanov. Samozrejme je to ako s hocijakým iným nástrojom bežnej potreby, keď sa nevyužíva je nám vlastne na nič. Sám som už nejakú tú petíciu podpísal, napr. proti privatizácii vodných zdrojov a tiež proti predávaniu poľnohospodárskej pôdy cudzincom. Uvidíme ako sa veci budú vyvíjať, ale jedno jasné už dnes, že pasívny občan nič nezmôže. Naopak skupina aktívnych ľudí môže požiadať o podporu verejnosť a môže zmeniť veľa.

 

 

Ako zákonníci a farizeji Ježiša pranierovali.

18.07.2024

Zrejme sa každému vybavia úryvky z Biblie, kde zákonníci a farizeji chceli Ježiša verejne zdiskreditovať záludnými otázkami a tiež ako ho kritizovali. Ježiš toto všetko ustál, ale oni boli presvedčení, že nie je pravý Mesiáš a neprestávali s útokmi na neho. Kritizovali ho a osočovali, naschvál ho nazývali tesárov syn, aby dali najavo že je oproti nim laik. Prešlo cca [...]

Čo by ste dali za večný život?

16.07.2024

Podľa Abd-ru-shina Stvoriteľ od nás žiada, aby sme sa sami namáhali a hľadali pravdu aj cestu k Nemu. Za druhé od nás žiada vnútornú čistotu – to znamená zbaviť sa nenávisti, závisti, zlosti, promiskuity a podobne. Mladí ľudia veľmi na pozemskú smrť nemyslia, seniori sú k smrti bližšie preto predpokladám, že na smrť aj viac myslia. To však nijako mladých nemusí [...]

Kde udrú živly nemusí byť náhoda.

09.07.2024

Abd-ru-shin nám vysvetľuje, že bytosti prírody sú plne vo vôli Božej. Bytosti prírody udržiavajú vo stvorení krehkú rovnováhu. Takže je dosť pravdepodobné, že keď sú niekde ľudia, ktorí narušia túto rovnováhu napríklad svojou vnútornou nečistotou, zareagujú na to aj živly narušením rovnováhy. Môže dôjsť k prudkým lejakom, vetru a podobne. Ako sme to napríklad [...]

Poľsko / Migrácia / Hranice / Kontroly /

Poľsko prijalo zákon uľahčujúci bezpečnostným zložkám použitie zbraní

26.07.2024 22:36

Varšava aj EÚ tvrdia, že Bielorusko a jeho spojenec Rusko migrantov posielajú k hraniciam zámerne v rámci hybridnej vojny.

Robert Fico / Tomáš Taraba /

PS: Taraba je najhorší minister v histórii rezortu. Fico by mal urobiť poriadok

26.07.2024 17:49

Michal Sabo upozornil, že minister počúva najmä záujmové skupiny a nemá úprimný záujem komunikovať s laickou ani odbornou verejnosťou.

Denys Šmyhaľ, Robert Fico, Ukrajina

Fico opäť volal s ukrajinským premiérom o zastavenej rope, navrhol mu riešenie

26.07.2024 17:00, aktualizované: 17:10

Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá.

izrael, hamas, zbrane

Chce zvrhnúť vládu USA a vyvolať vojnu: EÚ zaradila organizáciu The Base medzi teroristické

26.07.2024 16:56

Skupinu The Base v roku 2018 založil Američan Rinaldo Nazzaro s cieľom vytvoriť sieť radikálne pravicových nacionalistov.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 589
Celková čítanosť: 1437150x
Priemerná čítanosť článkov: 2440x

Autor blogu

Kategórie