Na každom z nás záleží.

16. októbra 2021, zoran44, spoločnosť

Mám pár otázok. Ak by každý jeden človek v našom štáte robil to čo treba fungoval by náš štát perfektne? Zrejme áno. To že nefunguje perfektne je zrejmé. Teraz je tu otázka aké percento ľudí zlyháva? Ďalšia otázka je akou intenzitou zlyhávajú?

Je možné tieto nedostatky odstrániť? Podľa mňa áno. Zlyhania nastávajú nesprávnym konaním, ale aj nekonaním mnohých vecí ktoré by boli nápomocné, podporné. Vo firme keď niečo dobre nefunguje, firma sa dostane do problémov a tieto ak sa neriešia firma môže skrachovať. Naopak úspešná firma vytvára zisk. Štát je oveľa zložitejší systém, ale nejaké základné princípy by mali platiť. Môže štát skrachovať? To asi nie, ale skolabovať môže. Mne osobne vadí, že od vzniku samostatnej republiky, je každý rozpočet deficitný. Štát každý rok minie viac ako vyberie na daniach.

Venujú sa nejaký ľudia hľadaniu všetkých nedostatkov v našej spoločnosti? Očakával by som zistenie skutkového stavu, stanoviť si ciele ako by to malo byť a postupne vypracovať návrhy ako bude možné sa dostať k cieľu. Nebolo by na škodu porovnávať sa s inými štátmi v určitých ukazovateľoch. Samozrejme treba sledovať koľko peňazí stojí dosiahnutie určitého cieľa u nás a v iných krajinách.

Napríklad vie niekto v našom štáte aké profesie a v akom počte potrebujeme v horizonte 1 -5 rokov? Ak to nikto nevie, dá sa to určite zistiť. A keď to už máme zistené, ide niekto prispôsobovať potrebám trhu aj študijné odbory? Ak nie je to obrovské plytvanie. Rok čo rok nám vychádzajú zo škôl študenti, ktorých nepotrebujeme a tí ktorých by sme potrebovali nemáme. Takto vyjde nazmar veľké úsilie študentov a dosť veľké peniaze daňových poplatníkov. Zaujíma to niekoho? Nie som si istý. Čo treba urobiť? Určiť kvóty na študijné odbory, ktoré naša spoločnosť potrebuje a keď niekto chce študovať nepotrebný odbor a nekvalifikoval sa v prijímačkách, tak nech si to zaplatí. Myslím si, že takýto model nie je nereálny a postupne sa dá naň prejsť. Ide len o to, či chceme a či sa toho nebojíme.

A podobne sa treba pozrieť na všetky oblasti našej spoločnosti. Ide o to, aby sme naše peniaze nesplachovali do záchoda obrazne povedané, ale múdro ich investovali. Takisto nechápem prečo sa štát nevenuje bezdomovcom alebo ľuďom prekonali drogovú či inú závislosť alebo ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Aj títo ľudia keď dostanú našu pomoc, môžu sa stať určitou formou užitoční. Predajcovia alkoholu môžu napríklad odvádzať nejaký odvod, z ktorého sa pokryje kompletná starostlivosť o alkoholikov. Alebo dokáže štát eliminovať drogový biznis na nulu?

Všetko so všetkým súvisí a myslím si, že tie najbohatšie krajiny sú aj tie najefektívnejšie.