Založ si blog

Cirkvi sa klaňajú zlatému teľaťu svojich dogiem

Skutočne ma napadá táto paralela so židovským národom čakajúcim na Mojžiša. Aj oni boli netrpezliví, vytvorili si svoje vlastné dielo zlaté teľa a začali sa mu klaňať, uctievať ho. Toto isté urobili cirkvi. Namiesto čakania na zasľúbeného Ducha Pravdy – oni sami si vytvorili prostredníctvom koncilov a pápežov svoje dielo – cirkevné dogmy.

 

Dnes mi to pripadá, že cirkvi milujú viac tieto dogmy – toto svoje dielo ako Živého Boha. Nie je toto modloslužbou v pravom slova zmysle, ktorou Boh tak opovrhuje a ktorú zakazuje? A cirkvi nás nútia robiť túto modloslužbu pod pláštikom dobrého kresťana. Boh sa vyjadril prostredníctvom Abraháma, Mojžiša, prorokov a Ježiša. Ale chce mi niekto povedať, že Boh nadiktoval cirkvi znenie cirkevných dogiem? Neviem či existuje človek ktorý tomu verí.

 

Týmito dogmami cirkev spútava sama seba a svojich veriacich. Spýtam sa vás akú hodnotu má absolútna fatálna poslušnosť bez akéhokoľvek skúmania, rozmýšľania a vyciťovania? No podľa mňa minimálnu. Alebo čím je direktívny striktný príkaz k slepej viere? Kiež by cirkev nikdy nevytvorila cirkevné dogmy. Bol by tu tak priestor na postupné dozrievanie, preciťovanie a spoznávanie pravdy.

 

Dnes je Deň boja za slobodu a demokraciu – ale tento boj sa netýka len bežnej verejnosti, ale aj veriacich. Vražda Ježiša Krista je najväčším dôkazom toho, že sme si utvorili o Bohu nesprávnu predstavu. Spoznávanie Boha a jeho zákonov mi pripadá úloha na celú večnosť. Môže niekto arogantne bez akejkoľvek pokory zhrnúť Boha do pár viet – cirkevných dogiem. A beda ak čo len čiaročka v týchto dogmách nie je pravdivá. Veď toto je nehorázne povýšenie ľudského nedokonalého diela nad samotného Živého Boha. Ako to asi môže dopadnúť?

 

Prvé čo by mala cirkev urobiť je vzdať sa týchto dogiem – vzdať sa diela svojho pozemského rozumu. Ježiš ešte chcel veľa povedať, ale ľudia ledva rozumeli tomu čo hovoril. Aj to bolo pre nich prevratnou revolúciou. Tak akým právom niekto vytvoril strnulú nedokonalú formu – cirkevných dogiem a akým právom toto svoje dielo nazýva neomylým a neodvolateľným? Veď ak je tam čo i len čiarka nesprávne podľa svätých Božích zákonov, ktoré sú v čistej pravde sa toto celé dielo musí zrútiť.

 

10 Božích prikázaní máme od Boha. Aj mnohé iné príkazy dostal židovský národ ako správne žiť. Ale cirkevné dogmy nikdy neboli nadiktované samotným Bohom. Bolo by lepšie priznať si jednu chybu a povedať, že dogmy sú dielom cirkvi ako na prekrytie jedného klamstva kopiť ďalších tisíc, tak aby to prvé klamstvo vyzeralo ako tak vierohodne. Spamätajme sa ľudia, osloboďme svojich duchov z tohto nedôstojného spútania.

 

Ak je Živý Boh, mala by byť aj živá viera. Veď nemáme byť bezduchými robotmi, práveže sme z ducha a máme byť duchom živý aj my. Boh vystríhal pred uctievaním Bôžikov, diel ľudských rúk. A či nie sú cirkevné dogmy ľudským dielom. Je až strašidelné sledovať tých čo hlásajú slovo Božie ako sa kŕčovito držia vlastného výtvoru. Dokonca mi to skutočne pripadá, že tieto svoje dogmy cirkevní predstavitelia milujú viac ako svojho Boha, ktorý im dal život, všetko čo majú a ktorý pre nás vytvoril celé toto krásne stvorenie.

 

Obvinenia Fica a Kisku

11.12.2019

Chcem vyjadriť polícii SR obrovskú vďaku a podporu za to, že dokázala odolať politickým tlakom. Pán Fico a pán Kiska sú bývalí najmocnejší ľudia našej krajiny. Ale malo by to takto byť, viac »

Vnútorný hlas, náš kompas

10.12.2019

Žijeme v dobe ktorej vládne ateizmus a dogmatické skomoleniny rôznych náboženstiev. V takejto situácii musí byť pre jednotlivca ťažké zorientovať sa. Ostal mu však jeden spoľahlivý pomocník viac »

Fico, slovenské zlato, Kotleba a N. Maduro

05.12.2019

Neviem ktorý zabávač v telke o tom vtipkoval, že naše zlato by bolo v oveľa väčšom nebezpečenstve u nás doma v rukách našich „verných zástupcov“, ako v Londýne. To zlato aj celkom slušne viac »

Emisie

Priemysel ustúpi klíme, Európa chce byť zelená

11.12.2019 23:30

Európska zelená dohoda zasiahne hospodárstva všetkých krajín EÚ. Slovensko už robí konkrétne kroky, ale podľa novej dohody bude musieť ísť ešte ďalej.

Sopka Nový Zéland

Výbuch sopky na Novom Zélande má už osem potvrdených obetí na životoch

11.12.2019 22:04

V miestnych nemocniciach momentálne leží 29 pacientov s popáleninami.

Ukrajina / Donbas / vojak / hliadka /

Kornijenko: Vytvorenie zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok

11.12.2019 21:50

Predseda ukrajinskej vládnej strany Sluha národa uviedol, že zákon bude koordinovaný so všetkými stranami.

Benzín, nafta

Najdrahšia firma sveta je ropná Saudi Aramco. Trh ju ohodnotil na 1,9 bilióna USD

11.12.2019 21:23

Akcie ropnej spoločnosti Saudi Aramco začali obchodovanie na burze v Rijáde rastom o desať percent, čo je povolené maximum.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 155
Celková čítanosť: 338614x
Priemerná čítanosť článkov: 2185x

Autor blogu

Kategórie