Zrušme Národnú (z)radu a ušetríme

15. októbra 2019, zoran44, politika

Ak je demokrácia vláda ľudu, tak my si môžeme vybrať kto nás bude zastupovať alebo kto bude riadiť štát nemusia to byť nutne politické strany a poslanci. Môžeme si napríklad priamo vo voľbách zvoliť šéfov ministerstiev a premiéra – jednoducho kto získa najviac hlasov tak bude riadiť určité ministerstvo alebo sa stane premiérom. V tých istých voľbách si môžeme zvoliť aj tých čo budú na našich ministrov a premiéra dohliadať – konkrétne šéfa polície, generálneho prokurátora, šéfa špecializovaného súdu, šéfov tajných zložiek, šéfa najvyššieho kontrolného úradu a prípadne iných šéfov dôležitých odvetví. Akokoľvek sa vám to zdá absudrné – dovolím si povedať že by to bolo účinnejšie ako kadejaké kupovanie hlasov a rôzne kšeftovanie so skrytými cieľmi v pozadí. Len sa nad tým zamyslite šéfovia silových a kontrolných zložiek by sa nám museli zodpovedať nie poslancom – to by bol obrovský rozdiel.

 

Teraz finančný efekt takejto zmeny. Pomôžte mi trochu, chcem spočítať koľko nás stojí mesačne chod národnej rady. Poprosím o presnejšie údaje ak máte. Ja to len odhadnem 150 poslancov krát plat v hrubom, plus paušálne náhrady (spolu cca 3300 euro) = 495 000 euro mesačne. Plus treba prirátať asistentov nech má každý jedného s platom 1000 euro = ďalších 150 tisíc euro mesačne. Plus celkový chod národnej rady cca 100 tisíc euro mesačne. Spolu to len odhadujem na 745 000 euro mesačne.

 

Pozor ešte započítajme to čo dostanú politické strany zo štátneho rozpočtu za výsledok vo voľbách. V roku 2012 tuším to bolo spolu 50 miliónov euro / 48 mesiacov lebo na štyri roky sú volení. To je 1.041.667 eura mesačne za to že nás páni poslanci tak krásne zastupujú. Tak si podržme klobúky. Z týchto peňazí 1.786.600 euro mesačne si myslím že by sme si vedeli zaplatiť tých najšpičkovejších manažérov a ešte by nám kopa peňazí aj ostala. Ja by som tým ministrom doprial dal by som im 20 tisíc mesačne v hrubom a premiérovi 30 tisíc, nech nežerem.

 

Koľko by to bolo spolu? 20 tisíc x 13 ministerstiev = 260 000 plus odmena premiérovi 30 tisíc plus 10 tisíc na iné výdaje tak to zaokrúhlime na 300 tisíc mesačne. Bolo by treba ešte zaplatiť nejakých špičkových právnikov, ktorí by pripravovali znenia zákonov, tak prirátajme 200 tisíc mesačne. Ale aj tak by sme boli každý mesiac 1,2 milióna euro mesačne v pluse. Za 4 roky klasického poslaneckého bačovania to predstavuje 1,2 x 48 mesiacov = 57,6 milióna eur. A to ani nehovorím o úsporách ak sa týmto manažérom podarí efektívnejšie riadiť štát, mohli by to byť desiatky až stovky miliónov eur, ktoré sa nám akosi niekde strácajú.

 

Nazval by som to prechod od parlamentnej demokrácie k manažérskej demokrácii. Takáto vláda by musela každý mesiac, štvťrok, polrok a rok pravidelne zverejňovať aktuálny stav vo svojom rezorte. Ak by sa to neuberalo správnym a požadovaným smerom, tak bol tento človek jednoducho vymenený bez nároku na odstupné keďže nedokázal splniť požadované parametre. Ak by potrebovali pripraviť nejaký zákon jednoducho by im bola pridelená právnická firma a tá by pripravila to čo potrebujú po právnickej stránke. Teoreticky to vyzerá, že by to bolo oveľa efektívnejšie ako súčasná parlamentná demokrácia.