V akom štáte chceme žiť, takí musíme najprv sami byť

5. apríla 2019, zoran44, spoločnosť

Štát môže byť len taký, akí sme my sami. Inak to jednoducho nejde, ale neviem či si to všetci uvedomujeme. Ak dáme do koláča jablká bude ten koláč jablkový, ak do neho dáme tvaroh bude koláč tvarohový. A presne tak je to aj s každým štátom, akí ľudia ho tvoria tak striktne ten štát taký musí byť.

Máme v sebe túžbu po ideálnom svete. Ale za to, že ten svet ideálny nie je môžu podľa mňa dennodenné individuálne zlyhania a sebecké uprednostňovanie výhod pre seba na úkor spoločnosti.

Sú 2 spôsoby ako vytvoriť ideálny štát:

  1. Ľudia sa dobrovoľne zmenia na ideálnych. Keď im niekto ponúkne úplatok odmietnu ho, policajti nebudú nikomu nadŕžať, takisto ani sudcovia a prokurátori. Úradníci budú milí a ústretový. Vyššie postavení úradníci a politici budú konať vždy len v prospech spoločnosti.
  2. Zvýšime úsilie vo vytváraní takých podmienok zákonných a takého spoločenského prostredia, kde sa pôjde tvrdo po krku tým čo spôsobujú spoločnosti škody, všetkým tým čo si poriadne nerobia svoju prácu a všetkým tým čo chcú pre seba neprimerané výhody na úkor spoločnosti.

Zrejme mi dáte za pravdu, že prvý spôsob je dosť nereálny skôr utópia. Ale zamyslime sa spoločne nad tým druhým spôsobom, ktorý je reálny. Kde postupne môžeme vytvárať nové kontrolné a sankčné mechanizmy. Tak aby sa jednoducho v našom štáte neoplatilo kradnúť, podvádzať, porušovať zákony, znečisťovať prírodu, konať proti spoločnosti, či dokonca vraždiť.

Mnohí ľudia nie sú spokojní s tým ako to v našom štáte funguje dnes. Nevravím, že všetko je zlé, ale problém vidím v tom, že štát akoby bol niekedy príliš mäkký, bezzubý, slepý, hluchý alebo neaktívny. Vymožiteľnosť práva je skutočne slabá, to tiež znamená že spravodlivosť nie je silná a preto to nie je také aké by sme chceli.

Pripadá mi to, že hlavne vplyvní bohatí ľudia krivia najviac zákon a poriadok. Lebo títo ľudia majú známosti a veľa peňazí a vedia si tak kadečo vybaviť. Lebo s obyčajnými ľuďmi si štátna mašinéria dokáže poradiť. Je to akási arogancia moci a nenažratosť, čo robí problémy.

Otázne je, že keby dneska povymieňali všetkých vplyvných úradníkov, politikov, policajtov, prokurátorov, sudcov a podnikateľov, či by sa niečo zmenilo? Predpokladám, že veľa by sa toho nezmenilo. Pretože zákony sú také ako sú a percento nepodplatiteľných je také aké je. Existujú ľudia, ktorí sú z rôznych dôvodov morálne veľmi silní. Ale problém vidím v tom, že týchto ľudí je podľa mňa veľmi malé percento. A ďalší veľmi zlý jav je, že takýto ľudia sú väčšine obyvateľstva na posmech. Doslova sa im smejú akí sú hlúpi, že mohli by sa nabaliť a nerobia to.