Právo na migráciu neexistuje

22. decembra 2018, zoran44, spoločnosť

Podľa mňa existuje len právo žiť tam, kde sme sa narodili. Áno v minulosti migrovali celé kmene a národy, ale bola to úplne iná doba. Neboli pevné hranice, národy sa len utvárali a neosídleného priestoru bolo určite viac keďže populácia bola oveľa menšia ako dnes.

Viete si to ale predstaviť dnes, žeby sa nejaký národ zdvihol, že ide niekam za lepším? Veď kam by asi tak išiel, keď kmene a národy si podelili celý svet? Z tohto pohľadu vnímam migráciu ako nebezpečnú, môže byť zdrojom násilia a nenávisti. Treba chrániť aj práva domáceho obyvateľstva a nie jednostranne ochraňovať len migrantov. Ak totiž vznikne v niektorom štáte napríklad v Nemecku silná menšina iného štátu napríklad turecká menšina, čo nie je celkom nereálne, môže to mať veľmi negatívne následky.

Táto menšina sa totiž môže správať inak ako domáce obyvateľstvo. Keď tam tí ľudia žijú dlho získajú občianstvo a všetky práva ako domáce obyvateľstvo, lenže nemusia vždy presadzovať to čo chce domáce obyvateľstvo. Samozrejme prinášajú si úplne inú kultúru, ktorú si chcú chrániť a ponechať. Môžu mať aj inú demografiu, môžu mať aj dvakrát toľko detí ako domáce obyvateľstvo. A to je už krok od toho aby vznikol štát v štáte. Alebo si pozrite aké problémy malo prvé Československo s obrovskou nemeckou menšinou a k čomu to viedlo.

Osobne si myslím, že z ekonomických dôvodov neexistuje žiadne právo na migráciu. Keď sa chcú mať ľudia v niektorej chudobnejšej krajine lepšie musia si to zaslúžiť vlastným úsilím a rozumum a nie utekať. Ani bohatým krajinám to samé z neba nespadlo, ale generácie budovali svoje bohatstvo. Väčšinou vidno, že bohatstvo sa tvorí tam kde prichádza vedecký a technický pokrok a kde sa krajina efektívne a múdro riadi.

Ak ľudia utekajú pred vojnou, mali by byť dočasne prichýlení v okolitých krajinách to áno. Ale ostatné štáty majú urobiť všetko preto aby vojna v tej krajine čo najskôr skončila a tí čo pred ňou utiekli sa mohli vrátiť. Štáty sveta by mali myslieť v prvom rade na ľudí ktorí pred vojnou utiekli a nie na to ktorý vládca sa im páči a ktorý nie. Mali by proste jednať s každou legitímnou silou, ktorá ovláda krajinu a vyrokovať čím skorší návrat utečencov do svojej vlasti a urobiť maximum aby neboli postihovaní. Napríklad v Sýrii treba jednať s Bašárom Asadom, ja tam nevidím žiadny veľký posun.

Samozrejme pomôcť treba materiálne, finančne a každý ako vie pri obnove zničenej krajiny. Ale trvalé presídlenie veľkých národných komunít z dlhodobého hľadiska nemôže priniesť nič dobré. Najlepšie by bolo, keby sa aj veľmoci a všetky krajiny správali zodpovedne a nerozoštvávali domáce obyvateľstvo a nevyvolávali vojny kvôli vlastným záujmom.