Výzva pre Greenpeace Slovensko

2. decembra 2018, zoran44, spoločnosť

Tento protest bol typický pre Greenpeace na celosvetovej úrovni.  Ja ale chcem vyzvať aktivistov Greenpeace zo Slovenska, aby sa radšej pri svojich protestoch inšpirovali protestami Za slušné Slovensko. Pretože oni nevstúpili nikomu na súkromný pozemok, nikomu nezničili majetok, neriskovali svoje životy a neohrozili svojimi protestami ani životy iných ľudí. Čo sa však o protestoch Greenpeace v bani v Novákoch nedá povedať.

Je chvályhodné, že sa angažujú za ochranu ovzdušia a prírody. ALE je to ospravedlnením, aby mohli porušovať platné zákony? Mne sa to zdá taký falošný prístup. Nie som odborník na baníctvo, ale ak spôsobili baniam odstávkou veže škodu a ak ohrozili životy baníkov, ktorí boli v podzemí, majú byť nepostihnuteľní? Teraz robia zo zadržaných martýrov. Ale ak sa pri svojich protestoch oni dobrovoľne rozhodli, že porušia zákony a akosi si neuvedomili, že ohrozujú životy baníkov v podzemí, musia znášať aj trestnoprávne následky. Je to podľa mňa takto správne, veď nejaký poriadok tu musí byť a ľudia si nemôžu robiť hocičo.

Lepšie by bolo keby si Greenpeace Slovensko v budúcnosti vybrali radšej formu protestov kde nespôsobujú škody a neohrozujú životy. Veď sa pozrime na protesty žltých viest vo Francúzsku čo to môže spôsobiť dokonca úmrtia a hotovú vojnovú zónu. Protesty Za slušné Slovensko si napriek tomu, že boli pokojné získali významnú mediálnu pozornosť a tiež významnú podporu verejnosti, čo je pri všetkých protestoch cieľom.

Chcem preto vyzvať Greenpeace Slovensko, aby slepo neopakovali štýl protestov Greenpeace vo svete, ale aby radšej zvolili pokojné protesty kde si môžu rozprestrieť transparent bez následkov alebo nech potom nemravčia, keď po porušení zákonov prídu tresty. Taktiež sa ich chcem opýtať, či majú riešenie pre tých cca 4000 ľudí čo pracujú v tunajšom banskom priemysle a ich rodiny. Greenpeace by chcel asi zatvoriť tie bane hneď zajtra, ale férovejší sa mi zdá postupný proces.

S tým, že tie bane treba zatvoriť a prestať dotovať tento neekologický biznis súhlasím, ale s formou protestov nie. Touto témou sa začínajú zaoberať aj politici. Zrejme by bolo lepšie podporiť dotáciami radšej preorientovanie spoločnosti na biznis, ktorý nebude tak veľmi zaťažovať životné prostredie. Tu by bolo vhodné keby ľudia z Greenpeace ponúkli aj nejaké riešenia a dobré nápady pre región. Lebo jednoducho nemôžu ignorovať všetky tie rodiny, ktorých príjem je závislý od baníctva, musí byť pre tieto rodiny ponúknutá nejaká alternatíva.