Bezpečnosť na Slovensku zlyháva

3. marca 2018, zoran44, spoločnosť

Dvojnásobnou vraždou mafia ukázala svoju silu, bezohľadnosť a brutalitu. Keď sú ohrozené ich kšefty sú schopní urobiť hocičo. Podľa mňa platí nepriama úmernosť, že čím viac mafie v štáte, tým horší život pre občanov tohto štátu. Keby mohli, úplne by nás zotročili a vycicali. Mafia je spoločenstvo vrahov, násilníkov a podvodníkov, ktorí majú navyše veľa peňazí.

Obyčajný človek proti nim nemá šancu. Preto si všetci zo svojich daní platíme políciu a tajné služby, aby nás ochránili. Oni sú tí, ktorí majú prostriedky a vybavenie, aby mohli s mafiou bojovať. V počte policajtov na milión obyvateľov, patríme medzi krajiny ktoré majú najviac policajtov,  takže kapacita by nemal byť problém. Ide skôr o to ako sú policajti riadení a ako si robia svoju prácu. Mnohí možno idú k polícii, pretože ich láka istota štátnej správy, dobrý plat a to že sa nenadrú.

Ak sa vám niekto vyhráža a cítite sa ohrození na živote a zdraví je nemysliteľné, aby si 44 dní jednotlivé policajné oddelenia pohadzovali medzi sebou vaše udanie. Ak niekto príde na políciu a povie že sa mu vyhrážajú alebo sa cíti byť ohrozený, polícia má začať konať ihneď. Veď to znamená, že každú hodinu vám hrozí nebezpečie. Nech si radšej policajti urobia poriadok vo svojich radoch a určia zoznam priorít. Bol by som veľmi zvedavý koľko ľudí chodí na políciu s udaním, že sa cítia byť v ohrození alebo sa im niekto vyhráža. Podľa mňa takýchto ľudí nie je veľa.

Máme vyše 20 tisíc policajtov. Majú svoj harmonogram činnosti – monitorovať, kontrovať vodičov, papierovačky, keď sa niečo deje výjazd atď.. Verím tomu, že v zozname priorít polície by mala byť ochrana života a zdravia na 1. mieste až následne iné aktivity. Verím tomu, že polícia má kapacity, aby zabezpečila 24-hodinové monitorovanie takto ohrozených ľudí aspoň 1 hliadkou. Pritom tajná služba by sa mala zamerať na tých čo sa vyhrážajú, sledovať ich komunikáciu, zbierať informácie a v súčinnosti s políciou zatknúť ich ak sa o niečo pokúsia. Akcia končí ak sú páchatelia odhalení a zatknutí. Monitoring takýchto osôb je podľa mňa veľmi dôležitý, pretože väčšinou majú viacero nezákonných aktivít nie len jednu. Výsledok by mal byť, že s tým skončia alebo budú zatknutí pre nejaké porušenie zákona.

Klobúk dole pred prácou Jána Kuciaka a pred jeho odvahou, bojoval za to aby tu bolo menej mafie, menej korupcie a aby sa na Slovensku žilo lepšie. Hanba však polícii a tajným službám, kvôli tomu že nezískali dosť informácií, že nekonali a nedokázali ochrániť mladý pár. Minister vnútra by mal bez debaty odstúpiť, tu nie je čo podľa mňa riešiť, toto bol ukážkový príklad ako by to nemalo fungovať.