Cesta k ideálnej spoločnosti

11. decembra 2016, zoran44, politika

Že sa to nedá? Ale dá. Sú dokonca dva spôsoby ako to dosiahnuť. A to konkrétne po 1. ľudia sa zmenia a budú mať čisté charaktery, po 2. nastaví sa systém tak, že páchať neprávosti bez postihu bude takmer nemožné.

 

Prvá možnosť je nepravdepodobná, ale nie nereálna, prekážkou sú len ľudské charaktery. Viem, že to znie ako sci-fi, ale ako by sa asi žilo v spoločnosti, kde by ľudia neklamali, nekradli, nerobili podvody, neubližovali beztrestne iným ani prírode, nevraždili a podobne. Nech si každý odpovie sám, či by vôbec chcel žiť v takej spoločnosti, lebo by to bolo niečo úplne iné ako to na čo sme boli po tisícročia zvyknutí.

 

Druhá možnosť je popracovať na systéme viacnásobnej kontroly vo všetkých rezortoch štátnej správy. Ak chceme, aby ľudia na významných riadiacich postoch neboli korumpovaní, dajme im aj viac peňazí ak treba, ale zároveň upleťme na nič bič viacnásobnej kontroly so sankciami, žiadne zlaté padáky. Vždy by to bolo lacnejšie si myslím.

 

Inšpirujme sa súkromnými firmami. Je zaujímavé, že v úspešných firmách je poriadok, je tvrdo vyvodzovaná zodpovednosť a veci fungujú ako majú, ak nie firma skrachuje. Porovnajme štát s akciou spoločnosťou. Už si raz uvedomme, že majiteľmi akcionármi štátu sme my občania. Voľby sú akoby najvyšším orgánom ktorý rozhoduje, akoby valným zhromaždením a.s.. Akcionári – voliči si zvolia kvázi konateľov, ktorí ich majú zastupovať a konať tak, aby firma – štát dosiahol čo najlepšie výsledky v prospech voličov.

 

Lenže všimnite si zásadný rozdiel medzi akcionármi súkromných firiem a akcionármi – (voličmi) štátu. Kým akcionári súkromných firiem majú účinné a tvrdé nástroje na dosiahnutie svojich cieľov, taktiež absolútne právo na všetky informácie. V akej pozícii je akcionár štátu – občan? Nebojme sa byť inovatívny a kreatívny a nepozerajme len na to ako to funguje v iných štátoch. Náš spoločenský systém priam volá po zmenách.

 

Vyvolajme celospoločenskú diskusiu, o tom ako by bolo možné vytvoriť nové tvrdé a účinné kontrolné mechanizmy vo všetkých oblastiach štátnej správy. Politici sú len ako konatelia. Veď je predsa do neba volajúcou hlúposťou nechať všetky kompetencie v rukách konateľov – politikov. Dajme im aj väčší plat ak treba, veď každý vie, že riaditelia veľkých firiem zarábajú oveľa viac ako politici, ktorí riadia kolos s 5 mil. ľuďmi. Nebuďme ľahostajní, ale vybojujme si tvrdé kontrolné mechanizmy, akési oči ľudu alebo ruky ľudu, nezávislé komisie supervízorov zložené z odborníkov. Tieto by bez milosti odvolali vysokých funkcionárov, ak sa dokáže, že vážne pochybili. Nežilo by sa nám lepšie? Reálne to je, ale samé sa to neurobí, takže …