Sila a význam petície

15. novembra 2013, zoran44, Nezaradené

            Elektronickú petíciu vnímam v dnešnej dobe ako skvelý nástroj na presadzovanie vôle ľudu. Je oveľa ľahšie ako kedykoľvek v minulosti vďaka internetu komunikovať s veľkým počtom ľudí a dohodnúť sa na nejakých opatreniach. Pritom si ju môžme formulovať, rozposielať a potvrdzovať z pohodlia a súkromia domova. Vidím v tom obrovský potenciál, ktorý je však zatiaľ mizivo využívaný.

           

           Jeden technický problém vidím v tom, ako ju správne sformulovať aby s jej znením súhlasil, čo najväčší počet ľudí a aby bola vykonateľná a pre občanov prospešná. Toto by sa mohlo riešiť tak, že sa uvedie základná myšlienka a potom viacero variant ako by to mohlo byť sformulované. Záujemcovia o danú problematiku by potom mohli dať svoj hlas tomu konkrétnemu zneniu, ktorý sa mu najviac pozdáva, prípadne navrhnúť malé zmeny  a varianta ktorá získa najviac hlasov sa stane obsahom našej petície. Tak zamedzíme stádovému efektu a rozhodne reálna väčšina.

           

            Ak si myslíte, že je to len zbytočné mrhanie časom podľa mňa sa veľmi mýlite. Pretože ak takúto petíciu podpíše 200-300 tisíc ľudí má to už reálnu silu a váhu. Samozrejme vláda nás môže s našou iniciatívou vysmiať, lenže to neznamená koniec. Blížia sa voľby a my môžeme s našou požiadavkou osloviť iné politické strany a sľúbiť im podporu ak budú presadzovať naše požiadavky spísané v petícii. Tak napr. petíciou s rómskou problematikou môžme osloviť pravicové strany alebo národniarov lebo by to mohla byť ich agenda a za nás by presadzovali naše požiadavky.

 

            Tu by sme sa však mohli čiastočne rozdrobiť, ale efekt by nemusel byť aj tak taký zlý. Došlo by k opačnému garde, keď prvotne nesľubuje politická strana, ale priamo ľudia si vyžiadajú čo treba presadzovať. Mohlo by to byť celkom zaujímavé, hlavne z hľadiska, že dobre sformulovanú petíciu týkajúcu sa rómskeho problému by mohlo podpísať aj milión ľudí. Tu aj pri určitej rozdrobenosti, by bol tlak veľký. Lebo keby hlavný prúd hlasov od voličov smeroval aj k povedzme 3 politickým stranám, všetky 3 by museli mať našu požiadavku zakomponovanú vo svojom programe. Takže vlastne samotná účinnosť by sa nemusela výrazne oslabiť aj keď podporíme napr. 3 politické strany lebo každá predsa bude mať v programe naše požiadavky.

 

            Keby sa nám táto možnosť nepozdávala, môžme si vybrať zástupcov spomedzi seba dať im potrebné podpisy na vytvorenie politickej strany a podporiť vo voľbách týchto ľudí, ktorí by pretláčali naše požiadavky v parlamente. Ak je cca 4 mil. voličov a účasť v parmentných voľbách cca  60% -ná, znamenalo by to, že do parlamentu sa dostane strana ktorá získa nad 5%, to znamená viac ako 120.000 hlasov.  Matematika nepustí, pýtam sa oprávnene je toto nereálne. Povedal by som, že ani nie a išlo by to aj bez miliónovej kampane. Len by sme si museli dať pozor, aby sme vybrali tých správnych ľudí.

Prepočet:            4 mil. voličov  x 0,60 = 2,4 mil x 0,05 = 120.000 voličov

 

            Ja na to pozerám takto a preto vnímam elektornickú petíciu ako veľmi silný nástroj v rukách občanov. Samozrejme je to ako s hocijakým iným nástrojom bežnej potreby, keď sa nevyužíva je nám vlastne na nič. Sám som už nejakú tú petíciu podpísal, napr. proti privatizácii vodných zdrojov a tiež proti predávaniu poľnohospodárskej pôdy cudzincom. Uvidíme ako sa veci budú vyvíjať, ale jedno jasné už dnes, že pasívny občan nič nezmôže. Naopak skupina aktívnych ľudí môže požiadať o podporu verejnosť a môže zmeniť veľa.