Založ si blog

Sme národ alkoholikov?

Keď si človek trochu vypije na tom hádam nie je nič zlé. U nás na Slovensku sa však v mnohých prípadoch slope – pije o preteky. Kto viac vypije ten je väčší frajer. Toto však podľa mňa nie je zdravý jav. Je mnoho ľudí ktorí si, po niekoľkoročnom holdovaní takýmto alkoholovým pretekom, poškodia zdravie alebo aj umierajú.

Našiel som tu nejaké štatistiky napr. podľa klinického psychológa z Univerzity Komenského Antona Heretika 10 až 12 percent populácie SR tvoria závislí od alkoholu, ktorí nedokážu užívanie zastaviť a ich fyzické i psychické zdravie býva vážne poškodené (2013). V rokoch 1993 – 1994 na následky nadmerného pitia a alkoholizmu zomrelo 3 800 osôb, čo predstavuje 8% všetkých úmrtí a toto číslo sa zrejme veľmi nezmenilo. Liečených od závislosti na alkohole v roku 2000 bolo na Slovensku 9105 pacientov.

Tím z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekérskej fakulty UK v Martine (JLF UK) preskúmal údaje z vyše 14-tisíc pitiev vykonaných za ostatných 20 rokov. Z nich až v 2317 prípadoch – čiže približne šestine – odhalili ťažký stupeň opitosti, čiže viac ako 2 promile alkoholu v krvi. Išlo o predčasné a násilné úmrtia v súvislosti s požitím alkoholu.

Problém vidím v tom, že alkohol až príliš tolerujeme. Je ponúkaný už malým deťom, aby ochutnali a náhodou o niečo neprišli. Dlhoročné nadmerné pitie dáva vysoký predpoklad vzniku závislosti a poškodenia zdravia. Takýto človek už nie je ani pre spoločnosť taký užitočný, ale hlavne stráca svoj vlastný život. Doslova sa z pána stáva otrok. Ak som to dobre vyrátal tak cca 1900 ľudí umrie ročne na následky nadmerného požívania alkoholu. Myslím si každého jedného je škoda, mohli prežiť dlhší a plnohodnotný život a robiť radosť svojim blízkym, stačí keby pili s mierou a nie o preteky. 

Abd-ru-shin dokonca píše, že alkoholici ani po smrti nemajú pokoj a ich duše majú aj v záhrobí s touto závislosťou problém. Pokiaľ nad touto závislosťou nezvíťazia zostávajú pripútaní k zemi, k miestam kde sa pije a ľuďom ktorí pijú.

Sme národ Bohorúhačov?

21.05.2019

V časoch keď sa Boh prihováral Izraelcom my sme boli ešte pohania. Boh dal Izraelcom 10 prikázaní podľa ktorých majú žiť. 1. Ja som Hospodin tvoj Boh nebudeš mať iných Bohov okrem mňa, 2. viac »

Náboženské symboly

17.05.2019

S prílevom migrantov nám tu narástol problém akejsi náboženskej nevraživosti hlavne medzi kresťanmi a moslimami. Ako riešenie zavádzajú niektoré štáty ako teraz Rakúsko zákaz nosenia šatiek viac »

Veľký test slovenského národa

14.05.2019

Toto je fantastická príležitosť overiť si na vlastnej koži či existuje Boh, duša, dobré a zlé energie. Hrajú sa majstrovstvá sveta v hokeji a náš mladý tím hrá výborne. Ale aj keď máte viac »

kyberpriestor, kybernetika

Pellegrini nariadil zlepšiť zabezpečenie vládnej siete GOVNET

20.06.2019 11:33

Ide o reakciu na bezpečnostný audit Vojenského spravodajstva.

Marián Kočner

Kočner opäť žiada o prepustenie z väzby, súd bude rozhodovať 25. júna

20.06.2019 10:38

Kočner je väzobne stíhaný v kauze takzvaných televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur.

zuzana čaputová, miloš zeman, česko, návšteva oficiálna, nepouzivat!

Zuzana Čaputová začína návštevu Českej republiky stretnutím s Milošom Zemanom

20.06.2019 10:31

Prezidentka Zuzana Čaputová je na prvej zahraničnej návšteve v Českej republike. Stretáva sa s prezidentom Milošom Zemanom aj predsedom Poslaneckej snemovne a Senátu.

zlato, tehly

Zlato je v kurze, jeho cena vzrástla na 5-ročné maximum

20.06.2019 10:24

Ceny zlata vyskočili vo štvrtok ráno o 2 % a dostali sa na viac než 5-ročné maximá.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 249436x
Priemerná čítanosť článkov: 1995x

Autor blogu

Kategórie