Založ si blog

Tutanchamon vs. Achnaton

             Z piesku púšte boli odhalené stopy po dávnych faraónoch. Medzi inými to bola aj to Tutanchamonova hrobka a tiež objavenie mesta Achetaton v oblasti El-Amarna. Mnoho pozornosti sa púta hlavne k osobe mladučkého Tutanchamona, pretože sa v jeho hrobke našli prekrásne a vzácne predmety aj zo zlata. Objavenie hrobky bolo senzáciou.

            Aký mohol byť ten príbeh v skutočnosti? Dnes považujú Tutanchamona za Achnatovho syna. Existuje však jedna zaujímavá kniha Zaviate doby sa prebúdzajú III. – duchovné rozprávanie, ako všetko mohlo byť. A tam sa hovorí, že krásna Nefertity bola Achnatonovou dcérou a Tutanchamon ktorý ani nebol Egypťanom jeho zaťom, čo ho dal nakoniec zabiť. Otázka znie čo urobil Tutanchamon pre Egypt okrem toho, že mal plnú hrobku pokladov (ktoré mohol ukradnúť svojim predchodcom)?

            Mňa skôr zaujíma Achnaton, ktorý v Egypte spôsobil duchovnú revolúciu a chcel nastoliť právo a spravodlivosť. Odišiel aj s vernými dvoranmi z Théb a založil úplne nové hlavné mesto Achetaton (Atonov obzor). Zavrhol staré kulty a začal uctievať jediného Boha Atona. Istý čas všetko fungovalo a národ prosperoval pod vedením Achn-Atona (patriaci Atonovi). Tí čo však prišli o moc a vplyv, hlavne kňazi a časť dvora ktorá zostala v Thébach zúrili a nahovorili Tut-anch-Amona (patriaci Amonovi), aby zvrhol Achnatona a obnovil staré kulty.

            To sa skutočne aj stalo. Ale neprinieslo to šťastie ani samému Tutanchamonovi zomrel mladý bez potomkov, ani Egyptu pochybné kulty plné mágie a podvodov nutne museli viesť k úpadku celého národa. Tutanchamon a Achaton patria k 18. dynastii, ktorú ukončil veliteľ vojsk Haremheb. Z Wikipédie čítam (http://sk.wikipedia.org/wiki/Tretie_prechodn%C3%A9_obdobie), že skutočne už v polovici 19. dynasite nastáva oslabenie moci faraónov na úkor Amonových kňazov. Toto sa postupne ešte viac prehlbovalo až vyvrcholilo tým, že Amonov veľkňaz Hrihor mal sústredenú takú moc, že dosadil svojho syna Smesdes-a za faraóna horného Egypta, a Smesdes stal sa zakladateľom 21. dynastie.  

            Egypt slabol pretože sa zmietal vo vnútornom chaose, očividne mu vzrastajúci vplyv Amonových kňazov pridŕžajúcich sa starých kultov neprospieval. Postupne v ňom získavali vplyv Líbijci (22-24 dynastia) a Núbijci (od 25.dyn.), ktorý dosadili svojich faraónov. Neskôr sa stal súčasťou Perskej ríše, Gréckej ríšie a Rímskej ríše. Pozrime sa na Egypt dnes. Tiež to nie je žiadna výhra, čerpajú prevažne z toho čo bolo vybudované pred 3-5 tisíc rokmi. Turisti chodia obdivovať nádherné stavby, ktoré tu zanechal staroveký Egypt v časoch svojho rozkvetu. Vtedy bol vrcholom civilizácie a predmetom obdivu. Zlomový bod bol podľa mňa v odmietnutí Achnatonovej reformy a vzrastajúca moc Amonových kňazov doviedla Egypt k veľkému úpadku.

 

 

Ako zlepšiť svet.

19.04.2024

Predstavme si čo sa dialo keď sme boli ešte deti. Máme určité zážitky čo sa nám na našich rodičoch páčilo a čo nie. S odstupom času vieme čo bolo správne a čo nie. Teraz stačí urobiť úplne jednoduchú vec a mnohí ju aj robia. Stačí pri výchove svojich či iných detí dávať to dobré a správne a to nesprávne sa snažiť čo najviac eliminovať. To isté môžeme [...]

Môže človek pozemskou smrťou uniknúť Božej spravodlivosti?

15.04.2024

Pozrime sa na to spolu podrobnejšie. Pre účely tejto analýzy pripusťme, že Stvoriteľ existuje. Takže predstavme si situáciu, že by človek pozemskou smrťou mohol uniknúť spravodlivosti. Napríklad by bol nejaký bohatý človek, ktorí by mal nepriateľov a chcel by ich odstrániť. Nechce sa však dostať do väzenia, tak dá echo, že kto to urobí za neho dostane veľký balík [...]

Každý robí chyby.

14.04.2024

Podstatné je podľa mňa ako k tomu pristupujeme. Môžeme sa hádať a popierať, že sme urobili chybu. Tým však klameme len samých seba. Môžeme to ignorovať a robiť tú istú chybu aj naďalej, ale pravdepodobne na to nejakým spôsobom doplatíme. Najlepšie bude podľa mňa si chybu priznať. Áno je to trochu bolestné pre naše ego. Keď už vieme, že sme urobili chybu a priznali [...]

Baerbock, Netanjahu

Hádka kvôli Gaze? Nie sme ako nacisti, nahneval sa Netanjahu na nemeckú ministerku

20.04.2024 14:00

Počas návštevy nemeckej šéfky diplomacie Annaleny Baerbockovej v Tel Avive došlo k ostrej výmene názorov medzi ňou a izraelským premiérom, ktorý poprel, že by ľudia v Pásme Gazy hladovali.

Peter Pellegrini

Podpredsedovia alebo Šutaj Eštok. Nový šéf Hlasu bude známy na prelome mája a júna

20.04.2024 13:07, aktualizované: 13:40

Milan Majerský predpokladá, že poslanci KDH zahlasujú za zvolenie súčasného ministra Richarda Rašiho do funkcie predsedu parlamentu.

armáda usa

Americké jadrové zbrane bližšie k Slovensku? Na svojom území ich chce mať aj Poľsko

20.04.2024 12:46

Americké jadrové zbrane sú od novembra 2009 v Belgicku, Nemecku, Taliansku a Holandsku.

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

zoran44

o živote, o viere, príčinách a následkoch ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 564
Celková čítanosť: 1371232x
Priemerná čítanosť článkov: 2431x

Autor blogu

Kategórie